Isten hozta honlapunkon!

 

Esterházy János életének júliusi és augusztusi eseményeiből

A hónap idézete: „A segítő magyar kéz jelenti ma az igazi magyar kultúrmunkát mindenek előtt! Ezzel a tudattal menjetek most haza Péter-Pál napján az aratás megkezdése előtt és az Úr Isten áldása legyen házatokon, családotokon, minden magyar életen, hogy tudjatok dolgozni és áldozni jó szívvel a magyar kultúráért, a magyar életért” (Magyar Néplap, 1943. VIII. 3.)

JÚLIUS
1945. VII. 29.
Esterházy Jánost és tíz felvidéki magyar társát a Pozsony Újvárosi állomáson bevagonírozták és a Szovjetunióba deportálták.
1946. VII. 19 – VII. 26.
A moszkvai ítélet (10 év kényszermunka) kimondása után Esterházy Jánost a vologdai lágerben tartották fogva ahonnét a sarkkörön túli gulag munkatáboraiba szállították.
1946. VII. 27. – VIII. 15.
A Komi Köztársaság területén fekvő Knyazs-Pogoszt melletti gyűjtőtáborban tartották fogva, majd innét Rakpaszt lágerébe vitték.
1949. VII. 2.
Klement Gottwald elnök közel egy évig tartó halogatás után felfüggesztette Esterházy János halálos ítéletének végrehajtását.

AUGUSZTUS
Esterházy János 1921 augusztusában, nővérével Lujzával együtt csatlakozott a Sopron elfoglalásának megakadályozására részben a felvidéki diákok által kezdeményezett fegyveres ellenálláshoz. 1941, 1942 és 1943 augusztusában is előadást tartott a Debreceni Nyári Egyetem több száz fős közönségének. 1942 augusztus 6-án tartott előadásán e szavakkal fordult a magyarországi magyar ifjúsághoz: „Arra kérem a magyar ifjúságot, tanulja meg a Magyarországon lakó nemzetiségek nyelvét. Foglalkozzék a nálunk élő nemzetiségek kérdéseivel és nehézségeivel. Csak a nyelven át lehet megismerni nemzetiségeinket, és ez legyen a magyar ifjúság egyik legnagyobb feladata, mert ezzel tud legtöbbet használni a Szent István-i alapokon nyugvó magyar jövőnek.”
1945. VIII. 20.
Társaival e napon érkezett Moszkvába. A hosszan tartó, szenvedéssel teli utazás súlyosan megviselte szervezetüket. Eltetvesedve, sebekkel teli vitték őket a Ljubljanka börtönbe, ahol újabb szenvedéssel és kínzással egybekötött kihallgatás-sorozat várt rájuk.
1945. VIII. 25.
A pozsonyi rádió híradása szerint e napon Esterházy János kisajátított újlaki birtokát és vagyonát (újlaki kastélyát, mezőgazdasági ingatlanát és mezőgazdasági felszerelését) szétosztották az arra érdemes szlovákoknak. A földosztást Kvetko földreformügyi megbízott végezte el ünnepélyes
keretek között. Ezt követően Esterházy János gyermekei és felesége átköltöznek Budapestre.
1953 augusztus 23.
Esterházy Jánost Mírovból átszállították az Illavai börtönbe.